קורס "עושות חיים בבית" של עץבעיר

החוויה:

עץבעיר פותח מחזור חדש של קורס "עושות חיים בבית" בהנחיית תמי צֳרִי.
מקומפוסט ועד אוטופיה עירונית.
נפגשות מדי יום רביעי ב-9:00 לשלוש שעות
למשך שמונָה שָבועות, החל בִ-13/9/17
בעץבעיר.
התקשרו אתנו  להרשמה: tree@citytree.net | 03-525-4196

"הבית הוא בית גידול לחיים; הוא סביבת החיים הטבעית לאנושות החקלאית ולאנושות הטכנית. כמו כל בית גידול טבעי, הוא צריך להוות אקו-סיסטמה יציבה, שיש לה מעגלי אנרגיה ומשאבים עצמאיים. אקו-סיסטמה שהיא חלק ממערכת רחבה של מערכות יחסים וקשרים אקולוגיים, ממערכות אקולוגיות מקומיות, דרך מערכות אזוריות, ועד הביוספרה של הפלנטה כולה."

בית הגידול של בני האדם הוא הבית.

משמעות המילה "אקולוגיה" היא חקר הבית הזה ("אקוס"=בית!) – אם נסתכל סביבנו, נגלה שלכולנו יש הזדמנות מיידית ונגישה למחקר ולמהפכה אישית-אקולוגית, בדלת אמותינו, במקום שבו אנחנו מתעוררות בבוקר והולכים לישון בלילה.

כל חומרי הלימוד של הספר זמינים כאן.

שלך או בשכירות, זה לא משנה.

אם את מרגישה "בעלת-הבית", הקורס הזה הוא אולי בשבילך. את מרגישה שהגיע הזמן לנקות את הבית מרעלים? לנקות את הנפש מתאגידים? את מרגישה קושי? לו רק היה שם מישהו איתך כשאת עושה קניות בסופר, או מסדרת את הארון, או מכינה אוכל, לו רק היו לוחשים לך ברגע הנכון ומזכירים, מהו הדבר הנכון והטוב לעשות, לו רק לא הייתם לבד…

במפגש שבועי בן שלוש שעות נעבור יחד, אחד אחד, על הפרטים שמהם בנוי משק הבית שלנו, ונעשה שכל פרט כזה יהפוך למועיל. מועיל לנו, מועיל לא'נשים, מועיל לסביבה. ה"פרט" יכול להיות ממשי: דיאודורנט, קומפוסט, כרוב כבוש, שוקולד, מקל אוזניים, חסה בעציץ. לפעמים הוא אבסטרקטי יותר: ארוחת חג, יחסי שכנות, מיקוד וסלחנות. אנחנו מתמקדות ב"פרט", חוקרות אותו ומשפרות או מחליפות אותו במשהו מועיל – עושות ביחד משהו חדש, בלתי רגיל, שמחליף את ה"רגיל".

כל שבוע לוקחות הביתה משהו חדש לשבוע של התנסות, עד המפגש הבא, עציץ קטן עם בזיליקום, מרכך לשיער, סבון כביסה, בקבוק מים, מטפחת אף, הרגל בוקר חדש. אם זה "נדבק", אז רצות איתו הלאה. כך, ממפגש למפגש, משק הבית, הנפש והגוף, משתנה כל פעם קצת.

צעד צעד נצא מהסופר, נצא לחופשי, נעבור מניתוק לחיבור. נהפוך את כלכלת הבית שלנו לכזו ששומרת על הבריאה ולא מקלקלת אותה, תוך כדי שאנחנו מייצרים לנו רשת תמיכה. בזמן התכנית, מדברות בטלפון מתי שצריך – עם תמי או אחת עם השני או עם מומחים מקהילת עץבעיר, ומקבלות את החומר שנלמד במפגש, כתוב, במסמך מסודר כל שבוע.

הגיע הזמן ליצור לנו סביבה יותר נעימה ותומכת: להקיף את עצמנו בצמחים מועילים, להכין לנו אוכל טעים ובריא, להחליף את חומרי הניקוי והטיפוח בכאלה שעשויים מחומרים חברותיים, להיפרד ממה שמיותר, לעצור, לנשום ולהתבונן ולייצר זמן משפחתי-חברי איכותי של עשייה משותפת ותמיכה הדדית, במילים אחרות, להשתייך לקהילה.

 מתחילות לעשות חיים.

החיים ה"פרטיים", האישיים שלנו, בבית, הם אלה שגם מגלמים וגם יוצרים, עם כל בחירה קטנה שלנו, את המערכת שסביב הבית שלנו. איך חיים ככה שמערכת חדשה תוכל לצמוח? מערכת שלמה שעושה חיים – האם אנחנו יכולים לתאר לעצמנו מערכת שכזו?

בעץ אנחנו חוקרים ודורשים בעניין כבר כמה שנים וגם מציעות את מה שכבר למדנו לכל מי שרוצה לשמוע ולשנות משהו קטן ככל שיהיה, בחיים שלה. תמי צרי לימדה שמונה מחזורים של קורס הפרמקלצ'ר העירוני, לקחה הפסקה של כמה שנים, שבהם צמחה קהילת עץבעיר, והתפתחה הדירה האקולוגית ברחוב ביאליק 25 דירה 7. עכשיו הגיע הזמן לחזור ללמד.

תמי תנחה פעם בשבוע, מפגש שיוקדש לאובייקט אחד במשק הבית, כאשר הבית נתפש כספירה המורחבת של הגוף-נפש מחד, והספירה המצומצמת של התרבות שלנו מאידך. התרבות מפסיקה להיות נתון, ומתחילה להיות משהו שאנחנו יוצרים, דרך הבית.

את מוזמנת לקחת את הזמן, לחבר חזון אישי לחיים טובים יותר ולהתאים את הסביבה המידית שלך לחזון הזה, צעד אחרי צעד.

מי יבוא לתכנית הזו?

בעלי הבתים! אלה שיש להם בית, גם אם הוא בשכירות, ושבאופן קבוע עושים קניות, ויודעים שאפשר אחרת, רק לא היה להם בינתיים זמן להתעמק בשינוי. ובכן, הגיע הזמן! ואנחנו כאן כדי להקל על התהליך ולעשות אותו חברתי ונעים.

העץ קורא לא'נשים שמעוניינות להיכנס לתהליך, ארוך ואיטי ככל שיהיה, לשינוי הבית, כלומר החיים, וגם להכיר עוד אנשים כמותם ולהתחבר אליהם.

מה תקבלו?

-> בניית ידע והעצמה – כן, כל מה שאני עושה משנה!
-> שינויים קטנים (שהם גדולים) במשק הבית – וואו, באמת אפשר אחרת!
-> חיבור ורישות עם החברים שיגיעו לקורס – איזה כיף לא להיות לבד!
-> חיבור ורישות לקהילת עץבעיר – בכל תחום שמעניין אותי לשנות יש לפחות מומחית אחת שאני יכולה להתחבר אליה דרך העץ ולקבל עזרה, גם מעבר למסגרת הקורס.